top of page
  • תמונת הסופר/תברק גומבוש

האם הסינים שמעו על חיידקי המעיים כבר מזמן?לאחרונה נכנס לחיינו טרנד חדש שמדבר על התאמה אישית של תזונה לכל אדם בנפרד על בסיס דגימה של חיידקי המעיים שלו. הרעיון שעומד מאחורי השיטה אומר שלכל אחד מאיתנו יש חיידקים שונים במערכת העיכול עם העדפות שונות, חולשות מסויימות ומאכלים מסויימים שמועדפים עליהם.

במקרה שלא ידעתם, אז יש לנו בגוף חיידקים, והרבה. למען האמת יש פי 10 יותר תאי חיידקים בגוף האדם מאשר תאים רגילים, החיידקים האלו חיים איתנו בהרמוניה וסימביוזה, הם מתקיימים בזכות הגוף שלנו ובתמורה עוזרים לנו בכל מיני דברים, כמו בעיכול למשל.

אז מחקר חדש שמבוסס על השיטה גילה דברים מדהימים, למשל כולנו יודעים שסוכר לבן וקמח לבן הם מזיקים, אבל מסתבר שיש אנשים שלהם זה יכול להזיק הרבה יותר מלאחרים. ולהיפך, יש אנשים שמערכת העיכול שלהם מסתדרת הרבה יותר טוב עם לחם לבן פשוט מאשר עם כל הלחמים המלאים והמתוחכמים שנחשבים לבריאים יותר.

העניין הוא שהעובדה שתזונה צריכה להיות מותאמת אישית לכל אדם מוכרת כבר מזמן בעולם הרפואה המשלימה ובעיקר בעולם הרפואה הסינית. כבר מלפני אלפי שנים, לפני שהיו לסינים מכשירים שיכולים לבדוק את טיב חיידקי המעיים של המטופלים ידעו הרופאים לתת המלצות תזונה אישיות. הם ביססו את ההמלצות על פי תשאול, הכרת המטופל וגופו, בדיקות כגון דופק, מצב הלשון או רגישות מקומות מסויימים על הבטן ושאר הגוף. אבל את הבסיס להתאמת התזונה יכלו כבר לדעת רק לפי מבנה הגוף של המטופלים.

הקיטלוג חילק את מבני הגוף והפוטנציאל שטמון בהם ל6 סוגים, בהם גם אני משתמש בימינו להמלצות התזונה שלי:

יין רזה

יין לא יציב

יין מלא

יאנג רזה

יאנג לא יציב

יאנג מלא

אנשים בקיטלוג הרזה הם כאלו שיכולים לאכול המון ולא להשמין, אך אם זאת מערכת העיכול שלהם חלשה יותר, ולכן יכולים לסבול יותר מכאבי בטן וכדומה.

אנשים בקיטלוג המלא הם כאלו שקשה להם יותר לרדת במשקל ועוברים כל הזמן מדיאטה לדיאטה.

אבל לא מדובר כאן רק על בעיות עיכול או כמות השומנים בגוף. דוגמא שאני אוהב לתת היא של ברוס לי, אמן הלחימה, ככל שהיה חזק ואתלטי הוא לא היה יכול להגיע למיימדים והנפח של ארנולד שוורצנגר למשל. הסיבה לכך היא הקלפים שחולקו לכל אחד לפני שנולד, ברוס לי הוא טיפוס של יאנג רזה וארנולד שוורצנגר יאנג מלא. אז החדשות הטובות לטיפוסים המלאים הן שיש אפשרות להפוך את השומנים לשרירים ולשנות את הגיזרה לחטובה יותר, זו לא גזירה משמים.

עוד דוגמא היא מטופלת שהגיעה אלי לא מזמן, לטפל בדברים אחרים, אבל נושא הירידה במשקל עלה תוך כדי הטיפול, היא ניסתה דיאטות מסויימות וכולן נכשלו. מהאבחנה שלי קיטלגתי אותה כטיפוס של "יין מלא" ואז עברתי על רשימת המלצות התזונה שלי לאנשים מהסוג הזה:

המלצתי להוריד פחממות ולהוסיף לתזונה ביצים, דגים, בשר ומזון חם ומבושל, אבל היא טבעונית והתזונה שלה מבוססת על סלטים טריים וקרים ופחממות רבות, בעצם בדיוק הפוך מהמלצות התזונה הסיניות. לדעתי זו גם הסיבה בגללה היא לא הצליחה להוריד במשקל עד עכשיו.

בקיצור, שוב אנחנו מוצאים את עצמנו במצב בו השפות בכל צד של העולם שונות, אבל הכוונה דומה, בין אם אתם קוראים לזה חיידקי מעיים או "טיפוס אנרגטי" לכל אחד יש תזונה שמתאימה לו ותזונה שפחות, יש כאלו שתזונת האדם הקדמון (פליאו) המלאה בבשרים ושומנים שינתה את חייהם לטובה ויש כאלו שישבעו שמרגע שעברו לטבעונות כל הצרות שלהם נשארו מאחור.

ההמלצה שלי היא לנסות בעצמכם ולראות עם מה הקיבה שלכם מסתדרת הכי טוב, איזה מאכלים מתאימים יותר ואילו פחות, וכמובן שאתם גם מוזמנים להגיע לטיפול, ולאחר אבחון סיני ובדיקות מקיפות נוכל להתאים לכם תפריט מאוזן ואישי.

ברק גומבש, מטפל ברפואה סינית ובתזונה סינית.


38 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page