top of page
  • תמונת הסופר/תברק גומבוש

צ'י קונג - מה זה ולמה זה טוב? אבל תכלס.אני די בטוח ששמעתם על טאי צ'י, מסרטים סיפורים או משהו דומה. הצ'י קונג הוא אומנות דומה להכרת הגוף שמחוברת יותר לעולם הרפואה הסינית והדיקור הסיני.

הרעיון בשניהם די דומה - סידרה של תנועות רכות ואיטיות שקבועות מראש ותפקידן לאזן את הגוף ולהזרים את הצ'י.

למען האמת התרגול של ה"ריקודים" האלה כלכך שליו ואיטי שרוב האנשים שחיים בעולם המודרני והבלתי פוסק לא ימצאו את הסבלנות הדרושה בשביל לתרגל אותם. בזמננו כל דבר גם צריך להיות מוכן ברגע אחד ומוגש לנו על מגש של כסף, למי יש כוח לתכניות בישול? תראה לי את הקערה והכל מתערבב בה בהילוך מהיר וזה מספיק.

אבל התוצאות של תרגול הצ'י קונג מגיעות רק אחרי זמן רב ותרגול מתמשך, כמה שיצא לי כבר לתרגל אני תמיד פוגש ותיקים יותר שהתנועות שלהם חלקות בצורה מהפנטת, כדי להגיע למופתות כזאת הם היו צריכים להתגבר על הקושי שמלווה את ההתחלה מבלי להיכנע ולהמשיך לתרגל תוך כדי הנאה במשך שנים.

אז מה בעצם קורה כשאנחנו מתרגלים את התנועות האלו, למה דווקא עושים אותן כמו שהן ומה זה אומר לעזאזל שזה גורם להזרמת הצ'י בגוף??

כתבתי והזכרתי בעבר שהתרגום הנכון ביותר ל"צ'י" הוא לא אנרגיה, אלא פיזיולוגיה – כשמשהו פועל כמו שהוא צריך אז הצ'י שלו חזק, למשל באויר שאנחנו נושמים צריכים להיות 21% של חמצן, אם זה אכן ככה אנחנו יכולים לנשום אותו והוא "עושה את העבודה שלו", אם אחוז החמצן נמוך יותר, אז הצ'י שלו חלש והכוונה היא שהוא לא עוזר לנו ואפילו יכול לגרום לבעיות.

אז כשמדברים על הזרמת הצ'י בגוף הכוונה היא לתנועה חלקה ונכונה של הגוף בצורה תקינה. אדם שסובל מכאב גב של פריצת דיסק למשל, מוגבל בתנועה וסובל מאוד. הצ'י שלו תקוע, הגוף לא זז בצורה שבה הוא אמור וגורם לכאבים.

התנועות הבסיסיות של הצ'י קונג, במקרה שמבצעים אותן נכון, מניעות את כל חלקי הגוף, מהזרת הקטנה של הרגל ועד קודקוד הראש, מזכירות לנו על אזורים שבדרך כלל לא חושבים עליהם או מזיזים אותם ובעצם יוצרות אפקט דומה לשימון של מכונה כך שהגוף בריא יותר ופחות פגיע. אם לפני פעילות גופנית אנחנו עושים מתיחות כדי להימנע מפציעות בטווח הקצר, אפשר להגיד שתרגול הצ'י קונג הוא חימום ומתיחות לטווח הארוך כדי למנוע פציעות ביום-יום.

פעמים רבות אני מסביר למטופלים שהמחטים בדיקור הסיני הם רק כלי עזר, אחרי הכל הגוף הוא זה שמרפא את עצמו. בזמן הטיפול המחטים מוחדרות אל המרידיאנים שהם בעצם שם נרדף לרקמות החיבור שמחברות את כל האיברים בגוף שלנו יחד ויוצרות שם סוג של ריאקציה שתוצאתה היא ריפוי הגוף והחלמתו. כשמתרגלים צ'י קונג בעצם מותחים ולשים את רקמות החיבור האלה ומצליחים להפעיל אותן בלי המחטים, לכן קורה לפעמים (אחרי הרבה תרגול וסבלנות) שמצליחים להרגיש תחושה דומה לחווית הדיקור גם כשמתרגלים את תנועות הצ'י קונג.

אז אם עוד לא יצא לכם לתרגל, אני ממליץ בחום, זו דרך מופלאה להתחיל את היום שיכולה רק לעזור ולשדרג את חיינו.

ובכל מקרה, אל תשכחו לתת לפעמים תשומת לב לאיברים הפחות שימושיים שלכם, הם עדיין חלק מהגוף כולו.135 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page